Exotické zvieratá 2

27.01.2019

Lemur

Lemurovité (lat. Lemuridae) je čeľaď poloopíc a primátov, pochádzajúcich z Madagaskaru, a jedna z piatich čeľadí známa ako lemury. Evolučná myšlienka sa zakladala na tom, že boli predchodcami opíc a ľudoopov, ale tá už dnes nie je považovaná za pravdivú a správnu. Pomenovanie čeľade pochádza zo starorímskeho označenia duchov nakoľko lenury sú považované za nočných tvorov.

Lemury sú stredne veľké stromové primáty, merajú 32 - 56 cm do dĺžky s výnimkou chvostu a vážia 0,7 - 5 kg. Majú dlhé, huňaté chvosty a mäkkú, vlnenú srsť rôzneho sfarbenia. Panvové končatiny sú o niečo dlhšie ako hrudné končatiny, ale nie dosť, aby nebránili štvornohému pohybu (na rozdiel od nočných lemurov). Väčšina druhov je veľmi živá a pravidelne skáču zo stromu na strom. Majú dobrý čuch a binokulárne videnie. Na rozdiel od ostatných druhov lemurov, jedinému druhu Lemur kata chýba tapetum lucidum, reflexná vrstva oka, ktorá zlepšuje nočné videnie.

Lemury sú bylinožravce. Živia sa ovocím, listami, a v niektorých prípadoch aj nektárom. Ich chrup tvoria dva rezáky, jeden očný zub, tri črenové zuby a tri stoličky.

U väčšiny lemurov matka porodí jedno, alebo dve mláďatá po období gravidity trvajúcom 120 alebo 140 dní, v závislosti na druhu. Lemur vari však môže vrhnúť dvoch až šiestich potomkov. Sú to spoločenské živočíchy, žijú v skupinách niekedy až 30-tich jedincov. V niektorých prípadoch ako je lemur kata, sú skupiny dlhodobé s výrazným hierarchickým usporiadaním dominancie, zatiaľ čo v iných, ako je napr. Lemur bielohlavý, členstvo skupín sa líši zo dňa na deň.


Ema a jej názor

Ja by som ho nechcela, pretože už doma mám korytnačku. Zožral by mi ju.


© 2019 nadaní ZŠ Sama Cambela Slovenská Ľupča. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky